SKS EL Aktywni włączyło się w organizację Elbląski Pól Nadziei, poświęconych promocji opieki hospicyjnej. Razem z Hospicjum Elbląskim organizujemy II Elbląski Bieg Nadziei. Po co? O tym w artykule.

„Pola Nadziei” to program stworzony 1988 roku w Edynburgu, w Szkocji, rozpoczęła go Fundacja Marie Curie Cancer Care, pomagającą nieuleczalnie chorym na raka. Celem programu jest pozyskanie środków na potrzeby hospicjów, propagowanie idei opieki hospicyjnej i uwrażliwianie społeczeństwa na los cierpiących ludzi… Żonkil jest symbolem nadziei dla chorych.

Co roku na początku października na całym świecie sadzi się cebulki  żonkili przed szkołami, szpitalami, urzędami, w parkach i na skwerach. Wiosną, kiedy żonkile kwitną,  wolontariusze  kwestują  na rzecz hospicjum. Ofiarodawcy otrzymują za przekazany datek kwiat żonkila lub jego symbol – symbol nadziei na nowe życie – odrodzenie.

Hospicjum Elbląskie akcję Pola Nadziei organizuje od 2004 roku. Plany w tym roku przedstawiają się następująco:

27 kwietnia – kwesty w na terenie miasta oraz w sklepach: Leclerc, Kaufland, Centrum Handlowe Ogrody

28 kwietnia – II Bieg Nadziei i Rodzinny piknik w Bażantarni,

12 maja – wolontariusze kwestować będą pod parafiami w Elblągu, Pasłęku, Zielonce Pasłęckiej, Drulitach, Młynarach, Jarnołtowie, Błudowie, Gronowie Elbląskim, Zwierznie i Jeziorze

25 kwietnia, godz. 17:00, Biblioteka Elbląska spotkanie autorskie „Zachwyt każdym oddechem” – zaprasza Biblioteka Elbląska, CSE Światowid

Gościem specjalnym tegorocznych Pól Nadziei będzie Piotr Pogon. Zapraszamy na spotkanie autorskie z jednym z najbardziej walecznych ludzi (www.piotrpogon.pl/). Piotr Pogon od lat zmaga się z chorobą nowotworową, był poddawany wielu operacjom, a na jego ciele znajduje się aż 100 szwów.

„Jestem człowiekiem naznaczonym zarówno chorobami, jak i zachwytem nad życiem. To, co mi się przytrafiło przez te ponad 51 lat na tym padole, nie tylko zaskakuje mnie, ale i wszystkich wokół, bo mógłbym swoim życiorysem obdzielić pewnie parę osób. Są tacy, którzy mówią, że umarłem cztery razy. Ja twierdzę, że urodziłem się cztery razy.”

Piotr jest świetnym sportowcem. Biegał po kenijskiej sawannie, ulicach Nowego Jorku i Tokio, przebiegł maratony, ultramaratony, brał udział w ekstremalnym maratonie Ironman. Jego pasją są góry. Podczas ostatniej

wspinaczki na najwyższy szczyt Ameryki Północnej stracił dwa palce. Ale to mu nie przeszkodziło żyć wg prawdy życiowej, którą usłyszał od górala, współpacjenta, który robił rachunek sumienia, a brzmiało to mniej więcej tak: „Bo wis cłeku, ze te problemy som jak wenzełki na powrozie tego nosego zycia. Jok ktoś kce się ino po nim poślizgoć – to go straśnie dupa zaboli, a jok będzie mondry, to kozdy wenzełek wykozysta, coby wyzej wleźć. Na wirsycek”. Podczas ostatniej wspinaczki na najwyższy szczyt Ameryki Północnej stracił dwa palce, ale to mu nie przeszkodziło walczy dalej.

Dochód z kwesty będzie przeznaczony na rozbudowę hospicjum. – Od lat staramy się pozyskiwać pieniądze na hospicjum, ale teraz przygotowaliśmy projekt i chcemy rozbudować nasz obiekt – mówi dr Wiesława Pokropska, dyrektor Hospicjum Elbląskiego. – Chodzi o to, by powstał prawdziwy oddział pobytu dziennego. Takie oddziały nie są finansowane przez NFZ, więc sami musimy pozyskać fundusze. W nowo wybudowanym skrzydle znalazłaby się sala z jadalnią, sale na terapię zajęciową, byłyby także trzy łóżka dla tych pacjentów, którzy chcieliby odpocząć lub wcześniej skorzystać z kąpieli – bo różne są warunki w domach chorych – przyznaje dr Pokropska.
Koszt inwestycji oszacowano na ok. 4 mln zł, ale wiadomo, od tego czasu ceny poszły w górę i to martwi dyrektor hospicjum.
– Prace musimy rozpocząć w tym roku, by nie stracić pozwolenia na budowę [to jest do lutego 2020 r.], na start pieniądze mamy, ale potrzebujemy na kontynuację. Na to przeznaczamy zbiórkę 1 proc. podatku, a także to, co zbierzemy podczas „Pół Nadziei” i biegu.

Na zdjęciu: Przedstawiciele organizatorów Pól Nadziei (od lewej): Marek Kucharczyk, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Tadeusz Sznaza (SKS EL Aktywni), Wiesława Pokropska, dyrektor Hospicjum Elbląskiego i Anna Podhorodecka (biuro Hospicjum Elbląskiego).

Fot. Anna Dembińska/portEl.pl